Esimest korda päevahoius

Siin on kirjas kogenud lasteaia õpetaja (Maive Skatskov) mõtted, mida tahame jagada lapsevanematega, kelle laps läheb esimest korda päevahoidu või lastesõime.

Päevahoidu tulles puutub laps tundmatus keskkonnas esmakordselt kokku nii suure hulga võõraste inimestega (täiskasvanud, eakaaslased). Mõistagi selline uus olukord tekitab lapses rahutust. Tihti tunnevad lapsed ennast maha jäetuna (kuigi nad seda ei ole). Ta tunneb ennast abituna, kuna on palju asju mida ta veel ei oska (ei peagi oskama). Sellises olukorras käituvad lapsed väga erinevalt: nad nutavad, loobivad ennast põrandale, hammustavad, küünistavad jne. Lapse käitumist kohanemisperioodil on raske ette ennustada. Üllatuda võime nii meie kui ka lapsevanem ise  . Muretsemiseks ei ole põhjust!

Seega: kohanemisperioodil võite kuulda päevahoius päris palju (kuid ei pruugi) nuttu  . Minu arvates on päris hea seletus sellele väide: Nii nagu seep puhastab ihu, nii puhastavad pisarad hinge! Nuttes vabastab laps ennast stressist. Stressi aga tekitavad talle uskumatult paljud asjad: tal on raske mõista, miks ta peab tegema asju talle arusaamatus järjekorras (söömine, õue minek, laulutund jne.), miks peab ta magama võõras voodis, miks peab jagama mänguasju sõpradega jne. Siin on meil täiskasvanutena väga palju ära teha!!! Kõige tähtsam on- KUULA LAST, SELGITA TALLE MIKS SEE NII ON JA  AKSEPTEERI TEMA NUTTU!

Juba eelmisel õhtul enne päevahoidu tulekut valige koos lapsega järgmiseks päevaks valmis riided, mida päevahoidu tulles selga panna. Rääkige enne magama minekut, et teda ootab homme ees tore päev. Hommikul päevahoidu tulles varuge aega, et saaksite kenasti lapse hoidjale üle anda. Lahkudes leppige lapsega kokku, et tulete talle varsti järgi, kallistage teda ja lahkuge  , kui ei ole hoidjaga teisiti kokku lepitud. Kui laps jääb nutma, siis ärge süüdistage selles ennast, see kuulub asja juurde  . Kui süda ei anna rahu, siis võite alati helistada ja küsida kuidas teie lapsel läheb?

Lapsele järgi tulles rõõmustage ja kiitke last tema tubliduse eest! Küsige kuidas tal päev möödus. Kuulake lapse muljeid tema päevast!

Kokkuvõtteks: mida tublimad on vanemad, seda tublimad on lapsed!   Usaldage hoidjaid ja uskuge, et kogu info päeva jooksul toimuvast jõuab teieni!

 

Päevahoidu tulles võtke kaasa:

•        rõõmus tuju

•        vahetusriided (nii tuppa kui õue)

•        vahetusjalanõud

•        mähkmed (hommikul last tuues peab olema lapsele pandud puhas mähe!)

•        magamisriided

•        lutt, kaisuloom, raamat jne. (mis annab lapsele turvalisust)